Poprzednie edycje

Festiwal Krakowskich Organizacji Pozarządowych 2017

Festiwal Krakowskich Organizacji Pozarządowych już za nami! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z nami go współtworzyli jako organizatorzy, wolontariusze, uczestnicy. W tym roku po raz pierwszy święto organizacji pozarządowych przyjęło formę tygodniowego Festiwalu oraz zostało zorganizowane w otwarty i partycypacyjny sposób – każda krakowska organizacja pozarządowa mogła włączyć się w organizację Festiwalu. W sumie Festiwal współtworzyło prawie 50  organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Festiwal rozpoczął się 21 listopada i trwał ponad tydzień jednak akcja promocyjno-edukacyjna „Poznaj III sektor” była kontynuowana w mediach społecznościowych przez miesiąc – aż do 21 grudnia. Wiele się działo- debaty, akcje plenerowe, warsztaty, wykłady… Festiwal rozpoczęliśmy akcją plenerowa z okazji  Światowego Dnia Życzliwości oraz debatą pt.: „Co by było, gdyby nie działały organizacje pozarządowe?”, następnie w ramach Tygodnia Otwartego w krakowskich NGO 38 organizacji pozarządowych zorganizowało prawie 50 różnych wydarzeń. Na koniec Festiwalu odbył się I Krakowski Bal Organizacji Pozarządowych, w którym wzięli udział członkowie organizacji, zaangażowanych w organizację Festiwalu. Mamy nadzieję, że tegoroczna, festiwalowo-partycypacyjna forma święta organizacji pozarządowych stanie się nową tradycją wspólnego świętowania organizacji pozarządowych w Krakowie.

Krótkie podsumowanie Festiwalu prezentuje poniższy filmik

W ramach Festiwalu Krakowskich Organizacji Pozarządowych przeprowadziliśmy akcję Poznaj III sektor. Celem akcji było pokazanie mieszkańcom Krakowa jakie organizacje działają w Krakowie i czym się zajmują. W realizację akcji zaangażowały się 82 krakowskie organizacje pozarządowe. Akcja była prowadzona zarówno w mediach społecznościowych jak i w przestrzeni publicznej.

W mediach społecznościowych członkowie organizacji pozarządowych podpisywali swoje zdjęcia profilowe hasłem „#jestem3sektor” oraz publikowali zdjęcia z napisem „#jestem3sektor” – aby pokazać, że za działaniami trzeciego sektora stoją konkretni ludzie.  Zorganizowaliśmy także akcję kręcenia filmików, w których przedstawiciele NGO opowiadali, dlaczego działają w trzecim sektorze.

W ramach akcji Poznaj III sektor opracowaliśmy wspólnie z organizacjami infografiki, które w prosty i czytelny sposób przedstawiają ich obszary działalności. W sumie powstało  11 infografik a w tym:

  • 8 infografik tematycznych, pokazujących jakie problemy organizacje rozwiązują w danym obszarze, w jaki sposób to robią oraz jakie są efekty ich działań,
  • 2 infografiki ogólne ukazujące główne obszary działań NGO oraz specyfikę środowiska pozarządowego, a także
  • infografika otwarta dla organizacji, działających w obszarach przez nas nie opracowanych, którą samemu można uzupełnić treścią.

Infografiki były opracowywane przez przedstawicieli organizacji zaangażowanych w organizację Festiwalu, dlatego obejmują tylko te obszary działalności, w których działają ich twórcy.

Infografiki zostały stworzone, aby być dobrem wspólnym i służyć wszystkim organizacjom, które będą chciały z niego skorzystać. Organizacje mogą ich używać w celach promocyjnych i informacyjnych – zostały opracowane w formie elektronicznej do zamieszczenia na stronie lub w mediach społecznościowych.