Organizacje


Otwarte Klatki, czyli powstała w 2012 roku ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych.


Ich celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukacja promująca pozytywne postawy wobec zwierząt. Prowadzą kampanie skupiające się na zmianach dobrostanowych zwierząt oraz promowaniu diety roślinnej. W 2017 Otwarte Klatki uznano za jedną z najskuteczniejszych organizacji prozwierzęcych na świecie (tytuł „Standout Charity” od Animal Charity Evaluators).


Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę
Borelioza to jedna z kilku chorób przenoszonych na człowieka przez kleszcze. Kleszcza możesz wcale nie zauważyć – jego młodociana postać jest wielkości ziarenka maku… Borelioza z początku nie boli i nie powoduje dotkliwych zaburzeń – tak zwane objawy pseudo-grypowe bardzo łatwo jest zbagatelizować, wziąć za zwykłe przeziębienie. Tymczasem pierwsze tygodnie to czas kiedy chorobę łatwo jest całkowicie wyleczyć!


Borelioza to zaniedbany, a przy tym dość powszechny problem zdrowotny i społeczny. Choruje prawdopodobnie 100-200 tys. osób w Polsce, wiele z nich bez właściwej diagnozy! W przestrzeni publicznej wciąż brakuje informacji, rzetelnej wiedzy, wciąż niewystarczająca jest też świadomość lekarzy i personelu medycznego, a systemowe podejście do diagnozowania i leczenia jest kiepskie. Chorzy na boreliozę i ich bliscy są obecnie w gorszej sytuacji niż inne grupy pacjentów.Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę
(borelioza.org) działa aby to zmienić. Jesteśmy rozsianym w całej Polsce kolektywem pacjentów i opiekunów, którzy szerzą wiedzę, edukują, pomagają współchorym – informacją, poradą, kontaktem do kompetentnych specjalistów.
Jesteśmy rzecznikami zmian systemowych w celu poprawy fatalnych standardów diagnozowania i leczenia boreliozy i innych chorób odkleszczowych w Polsce.


Fundacja Wszyscy Obecni, która angażuje się w działania społeczne mające na celu udostępnianie kultury i stworzenie warunków do jej rozwoju w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym.


Realizuje spektakle teatralne, prowadzi warsztaty i spotkania w domach pomocy społecznej, zakładach poprawczych i karnych, współpracuje z osobami z niepełnosprawnościami, angażuje się w pracę na rzecz lokalnej społeczności krakowskiego Kazimierza.Zeszłoroczny projekt Fundacji: ” Gość w Dom – Inne Spotkania Muzyczne” zdobył II Nagrodę w konkursie na najpopularniejszą inicjatywę FIO Małopolska Lokalnie.


Stowarzyszenie Wszechnicy Oświatowo – Racjonalistycznej, stawiające sobie za cel demokratyzację dostępu do wiedzy.
Wszechnica zajmuje się edukacją pozaakademicką, poruszając bieżące „gorące” tematy. Zapraszają naukowców i specjalistów z danej dziedziny, ich wystąpienia mają jednakże mniej formalny charakter niż w murach uczelni lub akademii. Możliwy jest bardziej osobisty kontakt, niezapośredniczony akademicką hierarchią.


Członkowie Stowarzyszenia od 10 lat organizują w Krakowie Dni Świeckości.


Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom Liver
Liver znaczy wątroba. Stowarzyszenie od ponad ćwierć wieku pomaga dzieciom, głównie z chorą wątrobą i po transplantacji tego organu.


Ich pomoc to głównie wsparcie finansowe w zakupie leków, rehabilitacji i leczenia. Zbierają pieniądze by im pomóc w leczeniu oraz organizując spotkania Liverlandii, gdy dzieci z całej Polski wraz z rodzicami spotykają się poza murami szpitalnymi by móc się cieszyć życiem, zwiedzać i bawić się. Organizują i pomagają w akcjach charytatywnych, promują idee przeszczepień organów i dawstwa narządów. Są w Krakowie od czasu powstania w 1991 r. a ich misja to pomoc chorym dzieciom.


Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej “U-WORK” powstała w lipcu 2016 roku. Pomysł na tę formę wsparcia i zaangażowania obcokrajowców w Polsce wziął się z życiowej konieczności uregulowania faktycznego zaangażowania grupy znajomych w pomoc Ukraińcom. Fundacja skupia się na: integracji migrantów z Polakami; zapewnieniu im wsparcia w poszukiwaniu i podejmowaniu legalnego zatrudnienia; rozwoju współpracy gospodarczej.


Obecnie w biurze Fundacji na ul. Batorego 2/28 prowadzą kilka projektów: Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości obcokrajowców, Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, oraz starają się o kontynuację zeszłorocznego projektu „ Nowi Krakowianie poznają swoje miasto”.UKS Salwator NPS Kraków
Klub zrzesza w głównej mierze (ale nie tylko) osoby niepełnosprawne, dla których pasją, a niekiedy sposobem na życie jest uprawianie wioślarstwa.


Wierzą bowiem, że ruch to zdrowie, a integracja z osobami niepełnosprawnymi wzbogaca nas jako ludzi. Wspólny wysiłek pozwolił im na udział w Mistrzostwach Świata w wioślarstwie w 2015 roku i Pucharze Świata w 2014. Z powodzeniem startują w Mistrzostwach Polski na wodzie i na ergometrze, z których co roku przywożą medale. Na ergometrze zdobyli też medale Mistrzostw Europy.

FUNDACJA DOBRZE ŻE JESTEŚ – Oddział Kraków
Fundacja DOBRZE ŻE JESTEŚ od 13 lat organizuje wolontariat szpitalny na oddziałach hematologii i onkologii w kilku miastach w Polsce.


Oddział Krakowski działa od 2007 roku.Wspieramy ludzi dorosłych dotkniętych ciężką, wyniszczającą i przewlekłą chorobą, jaką jest nowotwór. Głównym motorem naszych działań jest otoczenie opieką pozamedyczną pacjenta w czasie jego pobytu w szpitalu, a także pomoc rodzinie chorego. Chodzi przede wszystkim o wsparcie duchowe i „bytowe”, o zrobienie drobnych zakupów, rozmowę, o kontakt z drugim człowiekiem. Staramy się też zapewniać pacjentom dostęp do wydarzeń kulturalnych i artystycznych, poprzez organizację koncertów, warsztatów, pokazów Kina Hematologicznego.


„ Fundacja „Obraz w pigułce”
Obraz w pigułce” od lat zajmuje się malowaniem obrazów dla szpitali dziecięcych na podstawie plastelinowych prac małych pacjentów.

Obecnie trwa wyjątkowa odsłona tego projektu pt. „Człowiek na Księżycu”. Tym razem malujemy dla dzieci ze szpitala im. Stefana Żeromskiego oraz dla dzieci z ubogich i nierzadko trudnych środowisk z Ukrainy, Madagaskaru i Kazachstanu.Dzieci już stworzyły plastelinowe prace, teraz każdy chętny może namalować te przedstawienia. Powstałe obrazy sprzedamy na aukcji a dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom biorącym udział w projekcie.Aby do nas dołączyć nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności plastycznych, liczy się zaangażowanie oraz chęć wspólnego tworzenia, zrobienia czegoś dobrego dla innych.
http://www.obrazwpigulce.pl/
https://www.facebook.com/obrazwpigulce/?ref=br_rs
KONTAKT: kontakt@obrazwpigulce.pl


 Free Hugs Kraków
Od 2010 przytulamy dobrowolnie ludzi kilka razy w roku :). Każdy kto chce może zostać przytulony oraz każdy kto chce może dołączyć do nas – przytulających. Robimy to ponieważ chcemy żeby świat był lepszy dzięki przytulaniu i zwykłemu uśmiechowi.
www.fb.com/Free.Hugs.Krakow
KONTAKT:  www.fb.com/Free.Hugs.Krakow

 


Fundacja Sztukarnia
Fundacja Sztukarnia zajmuje się działalnością na rzecz kultury i sztuki. Angażuje się w działania społeczne oraz edukacyjne. Jej celem jest stworzenie kreatywnej przestrzeni rozwoju dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. https://www.facebook.com/fundacjasztukarnia/
KONTAKT: fundacjasztukarnia@gmail.com, tel. 788033790, 792033790